Dzień Pluszowego Misia promocją czytelnictwa w bibliotece szkolnej

Joanna Wójcik – nauczycielka Zespołu Szkół w Garnku

W piątek, 25 listopada 2011 r., biblioteka szkolna Zespołu Szkół w Garnku zamieniła się w prawdziwe misiowe królestwo. Obchodzony był bowiem w Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie przynieśli swoje ulubione maskotki, co pozwoliło stworzyć wystawę pluszowych misiów w bibliotece. Przeprowadzony został konkurs plastyczny dla klas I-III na portret bajkowego misia. Prace uczniów cały czas zdobią szkolny korytarz. W ramach akcji uczennice gimnazjum czytały bajki o misiach uczniom oddziału przedszkolnego oraz klas I – III szkoły podstawowej. Przygotowały pytania do bajek, które po przeczytaniu, w formie zabawy zadawały młodszym kolegom i koleżankom. Wśród czytanych bajek dominowały przygody Kubusia Puchatka. Dzieci poznały też bajkę pt. „Jak Czytuś został królem?”, napisaną przez uczennice naszej szkoły Joannę Kusztal i Justynę Kusztal. Bajka z przepięknymi ilustracjami została wysłana na konkurs literacko – plastyczny „Przygody Czytusia”, organizowany przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną w Częstochowie. Dzień Pluszowego Misia służył promocji czytelnictwa i bardzo podobał się uczniom.

Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest od 2002 roku. Ustanowiono go w setną rocznicę powstania tej maskotki. W 1902 r. prezydent Stanów Zjednoczonych, Teodor Roosvelt wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił malutkiego niedźwiadka. Gdy Roosvelt zobaczył małe, poszkodowane zwierzątko, kazał je uwolnić. Jednym ze świadków tego wydarzenia był dziennikarz, który w waszyngtońskiej gazecie „The Washington Post” zamieścił rysunek z niedźwiadkiem. Było to inspiracją dla producenta zabawek i sklepikarza, który zaczął produkować i sprzedawać misia pod nazwą Teddy Bear (wykorzystując zdrobniałe imię prezydenta).

dzien_misia_small_back.jpg